HİZMETLERİMİZ

Ön Takım Kontrol

Sürüş sırasında otomobilde oluşan küçük titreşimleri önlemek, dönüş anında da aracın sarsıntısını engellemek için kullanılan ön takım parçalarının, belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu kontroller ihmal edildiği taktirde aşınan ön takım parçaları çıkarttıkları sesle sürücü ve yolculara rahatsızlık verir. Aşınan ön takım parçaları beraberinde rot ayarının bozulmasına neden olur.

Aracın tekerleklerinin yol, gövde ve birbirleriyle olan açısal ayarlamalarına tekerlek geometrisi denir. Tekerleklerin geometrik (açısal) ayarlamaları ön ve arka tekerlekler için geçerlidir. Bununla birlikte yönlendirme ön tekerleklerden sağlandığından ve ön tekerleklerin çok daha hareketli olduğundan, ön düzen geometrisi ayarları daha sık gündeme gelir. Ön düzen geometrisinde, tekerleklerin, direksiyon bağlantılarının, süspansiyon elemanlarının tüm açısal özellikleri belirlenmektedir. Aracın ön tekerlekleri; önden çekişli araçlarda çekiş yapmak (tahrik), direksiyon sistemine bağlı çalışarak sağa-sola dönmek, süspansiyon sistemi elemanı olarak yukarı-aşağı hareket etmek gibi çok önemli görevleri yerine getirir. Tüm görevlerin her türlü yol ve yük şartında en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, ön tekerlerin ön düzen ayarları en iyi şekilde ayarlanmalıdır. Ön düzen ayarlarının görevleri; iyi bir yol tutuşu, düz yol ve viraj dönüşlerinde yüksek kararlılık (stabilite), rahat direksiyon hakimiyeti ve rahat direksiyon toplama (dönüşlerden sonra), daha az lastik aşınması, daha az yakıt sarfiyatı sağlanması, daha fazla konfor.

Ön-Takım-Kontrol Ön-Takım-Testi


Design EZELNET